Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Zabawki do przedszkola. TOP 10 pomysłów

Wyposażenie przedszkoli nie może stanowić zagrożenia dla milusińskich, dlatego zabawki nie powinny mieć ostrych krawędzi ani łatwych do połknięcia części. Warto również sprawdzić, czy produkty są oznaczone atestami bezpieczeństwa i certyfikatami jakości. Niezwykle istotny jest również komfort psychiczny dzieci, dlatego należy unikać zabawek hałaśliwych, emitujących męczące światło czy promujących drastyczne treści. Jakie zabawki powinny być w przedszkolu? Przede wszystkim takie, które rozweselają, sprzyjają poznawaniu nowych rzeczy oraz zachęcają do rozwijania nabytych umiejętności.

TOP 10 najlepszych zabawek do przedszkola

drewniany domek dla lalek akcesoria do zabawki w sklep drewniana kuchnia dla dzieci z zegarek drewniane klocki do przedszkola

drewniany posterunek policji drewniany sklep dla dzieci resoraki do zabawy dla przedszkolaków tablica magnetyczna do przedszkola

1. Dywanik do zabawy

Kręte uliczki, szerokie drogi, mosty, budynki, parkingi, łąki i parki - brzmi jak... świetna miejscówka do zabawy resorakami lub innymi pojazdami! Mata - dywan do zabawy z motywem miasta to absolutny hit. Po pierwsze, dzięki takiemu dywanikowi dziecko zyskuje gotową przestrzeń do swoich zabaw i nie musi wyobrażać sobie ulic ani wznosić dodatkowych budowli. Po drugie, na macie może bawić się kilka dzieci jednocześnie, co sprzyja nawiązywaniu relacji i rozwijaniu umiejętności współpracy w grupie. Po trzecie, wyposażenie przedszkoli powinno również pełnić funkcję edukacyjną, a taki dywanik może służyć także do nauki przechodzenia przez ulicę czy prawidłowego przemieszczania się po mieście.

2. Drewniane klocki

Klocki to zdecydowanie najlepsze zabawki dla przedszkolaka. Trudno wyobrazić sobie dziecięcą bawialnię bez tej prostej, ale jakże rozwijającej rozrywki. Klocki stymulują wyobraźnię dziecka, uczą myślenia przestrzennego, pozwalają ćwiczyć motorykę małą. Kilkuletni konstruktor może wznosić budowle według własnego pomysłu, więc te niewielkie elementy wspierają również indywidualne zainteresowania malucha. Warto zdecydować się szczególnie na klocki drewniane, które są bardzo wytrzymałe i uniwersalne (nadają się dla dzieci w różnym wieku i wszystkie do siebie pasują). Do kompletu można dokupić drewniany wózek, który będzie służył dzieciom do przewożenia klocków z jednego placu budowy na drugi.

3. Drewniane układanki edukacyjne

Osoby, które chcą kupić zabawki drewniane do przedszkola, z pewnością trafią także na różnego rodzaju akcesoria edukacyjne. Dzięki nim dziecko uczy się i bawi jednocześnie – poznaje kolory i kształty, rozwija sprawność manualną, rozwiązuje pierwsze dziecięce problemy. Drewniane układanki edukacyjne to m.in. popularne sortery, które polegają na przepychaniu klocków przez otwory o odpowiednim kształcie. Dzieci chętnie korzystają również z prostych wież z nakładkami w różnej wielkości oraz z przekładanek polegających na przesuwaniu klocków wzdłuż ścieżki.

4. Resoraki i inne pojazdy

W zasadzie trudno sobie wyobrazić wyposażenie przedszkoli bez pojazdów, którymi chętnie bawi się każde dziecko, bez względu na płeć i wiek. Kolekcja resoraków to źródło niekończącej się zabawy! Małe samochodziki mogą służyć dzieciom do wyścigów, przejażdżek w sobie tylko wiadomym celu czy szybkich zjazdów z wysokości. Z kolei większe pojazdy o specjalnym przeznaczeniu (np. śmieciarka, samochód policyjny) mogą występować w niezliczonych scenkach sytuacjach. Podczas zabawy z pojazdami dziecko może również wykazać się kreatywnością i korzystać z innych zabawek, by np. zbudować myjnię, zjeżdżalnię czy wielopoziomowy garaż.

5. Domek dla lalek

Bawialnię starszaków należy wyposażyć w nieco bardziej skomplikowane zabawki, które będą wspierały inteligencję (także tę emocjonalną) i kreatywność dziecka. Warto zadbać o to, aby zabawki były atrakcyjne dla dziecięcych oczu. Kolorowe i składające się z wielu elementów akcesoria zachęcają do zabawy i nie nudzą się zbyt szybko. Dobrym przykładem jest domek dla lalek wyposażony w ciekawe funkcje (np. oświetlenie, windę) i urocze miniaturowe meble. Zabawa w dom przypadnie do gustu szczególnie dzieciom o bogatej wyobraźni, które uwielbiają tworzyć własne historie i odgrywać scenki sytuacyjne.

6. Drewniana kuchnia dla dzieci

Zwolennicy pedagogiki Montessori mogliby powiedzieć, że najlepsze zabawki dla przedszkolaka to te, które uczą samodzielności i nabywania praktycznych umiejętności. W tę ideę doskonale wpisuje się drewniana kuchnia dla dzieci. Co prawda maluch nie ugotuje przy niej zupy ani nie upiecze ciasta, ale może zaznajomić się z akcesoriami i czynnościami, które do tej pory były zarezerwowane dla dorosłych. Starszym dzieciom przypadną do gustu szczególnie te bardziej zaawansowane modele z efektami świetlnymi i dźwiękowymi, wyposażone w ciekawe urządzenia (np. kuchenkę z pokrętłami, wyjmowany zlew, kostkarkę do lodu).

7. Akcesoria do zabawy w sklep

Jaki zabawki powinny być w przedszkolu? Niektórzy powiedzą, że takie, które zachęcą dziecko do zabawy z innymi przedszkolakami. Inni stwierdzą, że zabawki powinny uczyć nowych rzeczy i rozwijać nabyte już zdolności (np. liczenie). Obie grupy mają rację, dlatego warto wyposażyć przedszkole w akcesoria do zabawy w sklep. Dzięki temu dzieci będą mogły bawić się wspólnie i przy okazji doskonalić swoje umiejętności matematyczne. Odgrywanie "sklepowych" scenek sprzyja też rozwijaniu zdolności komunikacyjnych i umiejętności interpersonalnych, co może pomóc szczególnie nieśmiałym dzieciom.

Przykłady akcesoriów do zabawy w sklep:

8. Piętrowe garaże (straż pożarna, policja, pogotowie)

Małe dzieci często przechodzą etap fascynacji służbami. Utożsamiają je (słusznie zresztą) z ważnym i ciekawym zajęciem - lekarz ratuje życie innych ludzi, strażak walczy z groźnym żywiołem, a policjant łapie przestępców. Dlatego niezwykle popularne wśród kilkulatków są piętrowe konstrukcje, które pozwalają na odgrywanie scenek z codziennej pracy służb. Rozkładana remiza strażacka może być wyposażona w ześlizg dla strażaków, na drewnianym posterunku policji może znajdować się areszt dla przestępców, a w szpitalu nie może zabraknąć izby przyjęć. Każdy garaż powinien zawierać również lądowisko dla helikopterów – w końcu w pracy służb liczy się szybkość reakcji. Im więcej elementów, tym większe wyzwanie dla dziecięcej wyobraźni!

9. Tablica dla dzieci

Pierwsze literki, pierwsze wyrazy, pierwsze liczby - kto to wszystko zapamięta? Wyposażenie przedszkoli powinno składać się również z pomocy dydaktycznych, które ułatwią dzieciom realizację podstawy programowej przewidzianej dla maluchów do szóstego roku życia. Doskonałym przykładem jest drewniana tablica dla dzieci z magnetycznym blatem, na której można pisać zarówno kredą, jak i pisakami sucho ścieralnymi. Dzięki tablicy dzieci mogą ćwiczyć nabyte umiejętności, a także wyrażać swoje indywidualne zainteresowania, rysując ulubione przedmioty, zwierzęta czy miejsca. Tablica może służyć również do zabawy w szkołę czy różnego rodzaju gier (np. w kółko i krzyżyk).

10. Gry planszowe

Jak powszechnie wiadomo, za grami planszowymi przepadają nie tylko dzieci. Również dorośli urządzają wieczory towarzyskie, w których głównym punktem programu jest partyjka "Monopoly" czy popularnych gier strategicznych. Wracając jednak do dzieci, najlepsze zabawki dla przedszkolaka powinny również uczyć zdrowego współzawodnictwa i w tej kategorii planszówki są bezkonkurencyjne. Podczas gry dzieci doświadczają wielu emocji, integrują się ze sobą, a także ćwiczą nabyte umiejętności (m.in. liczenie, czytanie). Żeby zapewnić maluchom odpowiednie warunki do rozgrywania turniejów planszówek, warto przygotować specjalny kącik, w którym stanie regał na gry i niewielki stolik dla dzieci.