Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Najlepsze zabawki Montessori dla niemowląt

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, jakie zabawki są zgodne z założeniami pedagogiki zapoczątkowanej przez Marię Montessori. Z całą pewnością ważny jest materiał z jakiego są wykonane. W większości zabawki oraz pomoce dydaktyczne stosowane w tej metodzie są produkowane z drewna i innych naturalnych materiałów. Poza tym wskazane są proste formy - nie ma tu miejsca na rozpraszające elementy multimedialne, które mogłyby doprowadzić do przebodźcowania dziecka. Zabawki Montessori dla niemowląt muszą także uwzględniać specyficzne potrzeby i możliwości dzieci z tej grupy wiekowej - szczególnie ograniczoną zdolność rozpoznawania kolorów i kształtów, a także stopniowy rozwój motoryki małej i dużej, wliczając w to etap stawiania pierwszych kroków.

Grzechotki i gryzaki

Ergonomiczne, wykonane z bezpiecznych materiałów grzechotki i gryzaki (czy też grzechotko-gryzaki) to niezbędne elementy dziecięcej wyprawki. Delikatny i łagodny dźwięk stymuluje słuch malucha, natomiast gryzienie przedmiotów przynosi ulgę podczas ząbkowania. Obie zabawki pomagają również w rozwijaniu motoryki małej, dzięki czemu dziecko może ćwiczyć chwyt już od pierwszych miesięcy życia. W zgodzie z pedagogiką Montessori będą zwłaszcza gryzaki i grzechotki wykonane z naturalnych materiałów, np. z certyfikowanego drewna oraz bawełny organicznej.

Mobile Montessori

Jakie zabawki Montessori dla niemowląt będą odpowiednie już od pierwszego miesiąca życia dziecka? 

Z pewnością warto zwrócić uwagę na mobile, czyli przestrzenne dekoracje zawieszane nad łóżeczkiem malucha. Taka zabawka sprzyja wyciszeniu się, a jednocześnie rozwijaniu percepcji wzrokowej - dziecko śledzi poruszające się elementy, zaczyna stopniowo postrzegać kolory, kształty i głębię. W odróżnieniu od zwykłych karuzeli, mobile Montessori są prostsze w budowie i bardziej stonowane kolorystycznie (często występują w czarno-białej stylistyce), dzięki czemu nie męczą dziecka nadmiarem bodźców.

Przybijanki i sortowniki

Zabawki Montessori dla niemowląt, które ukończyły szósty miesiąc życia, mogą już stawiać przed dzieckiem pierwsze wyzwania. Niemowlęta w tym okresie potrafią już trzymać przedmiot w obu rączkach i posługiwać się nim, obracać czy wykonywać bardziej precyzyjne czynności. Można więc sprezentować dziecku klasyczny drewniany sortownik z klockami, dzięki któremu maluch będzie rozwijał sprawność manualną oraz inne umiejętności (np. rozpoznawanie kolorów i kształtów). Doskonale sprawdzi się również drewniana przybijanka, która wymaga od malucha wbicia piłeczek do pudełka za pomocą młotka. Nawiasem mówiąc, taka zabawka świetnie wpisuje się w zasady pedagogiki Montessori, w której ważne jest opanowanie umiejętności posługiwania się narzędziami.

Drewniane układanki edukacyjne

Zabawki Montessori dla niemowląt to przede wszystkim proste formy, które niosą za sobą wartość edukacyjną. Dobrym przykładem jest tutaj drewniana wieża z kolorowymi nakładkami, dzięki której maluch ćwiczy motorykę oraz uczy się dopasowywania kształtów i rozróżniania kolorów. Podobną funkcję spełnia sortownik, przy czym u małych dzieci sprawdzą się głównie proste kostki z dużymi klockami, które można łatwo umieścić w środku. Układanka dla niemowląt może mieć również formę przekładanki, która rozwija świadomość przestrzenną i uczy dziecko rozwiązywania problemów. Żeby zachęcić malucha do poznawania nowych umiejętności, można sięgnąć po drewniane układanki edukacyjne w postaci zwierzątek (np. sowy czy żyrafy na kółkach).

drewniane układanki edukacyjne

Drewniany wózek z klockami

W tradycyjnej szkole Montessori dzieci bawią się praktycznymi zabawkami, które mają odzwierciedlać narzędzia i sprzęty używane przez dorosłych. Dlatego w tym zestawieniu nie mogło zabraknąć wózka, dzięki któremu maluch będzie mógł przewozić znalezione skarby i tym samym zadbać o porządek w swoim otoczeniu (choć w tym wieku raczej zrobi to nieświadomie). Przy wyborze zabawki Montessori dla niemowląt należy zwracać uwagę na materiał, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie drewniany wózek o ciekawym, atrakcyjnym dla dziecka kształcie (np. zwierzaka). Mocna konstrukcja zapewni dziecku stabilne podparcie, dzięki czemu wózek może być przydatny również do nauki chodzenia.  zapewnić maluchowi dodatkową atrakcje, warto kupić wózek w zestawie z drewnianymi klockami, z których powstaną pierwsze dziecięce budowle.

drewniane wózki z klockami - zabawka montessori

Chodzik edukacyjny

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko uczy się stawiać pierwsze kroki i z tej okazji można poszukać zabawki, która ułatwi maluchowi naukę chodzenia. Dobrym wyborem będzie drewniany chodzik, który zapewni dziecku stabilną asekurację podczas eksplorowania kolejnych pomieszczeń w domu. Przy wyborze takiej zabawki warto zwrócić uwagę, czy koła są powlekane gumą. Dzięki temu jeździk będzie bezpieczny dla dziecka i jednocześnie bardziej praktyczny - gumowane koła zachowują się znacznie ciszej i nie rysują podłogi. Chodzik może być również wyposażony w dodatkowe elementy edukacyjne, które będą wspierać rozwój intelektualny oraz sprawność manualną dziecka.