Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Prezent dla maluszka. Sprawdź, co kupić dla noworodka?

prezent dla maluszka

Kupowanie prezentów to prawdziwe wyzwanie. Sztuka wyboru, ale i sztuka rezygnacji z czegoś, co może nie spodobać się obdarowanemu i reszcie domowników. W przypadku prezentów dla nowonarodzonego dziecka warto zastanowić się, czego brakuje rodzicom w danej chwili albo co przyda się maluszkowi za jakiś czas. Noworodek nie ma wielkich potrzeb, ale za kilka miesięcy rozwój dziecka przyspieszy i wówczas każda trafiona zabawka będzie na wagę złota. Warto natomiast unikać prezentów zbyt głośnych i zbyt oczywistych, które w nadmiarze nie przydadzą się ani rodzicom, ani maluszkowi.

Tego nigdy za wiele - pieluszki (pampersy lub wielorazowe)

W ciągu jednego dnia noworodek może zużyć nawet 10 pieluszek, co daje 300-310 pieluszek miesięcznie! W związku z tym prezenty z pieluszek na ogół są bardzo mile widziane przez rodziców. Pieluszkowy prezent dla noworodka nie ma szans wylądować na dnie szafy, ponieważ prędzej czy później (raczej prędzej) zostanie zużyty. Żeby prezent zrobił wrażenie, warto kupić lub zrobić samodzielnie wysoki tort z pieluszek. Najpierw jednak warto sprawdzić, jakich pieluszek używa dziecko. Niektórzy rodzice kupują bowiem tylko jeden rodzaj pampersów ze względu na uczulenie dziecka, inni akceptują jedynie pieluchy ekologiczne wielokrotnego użytku.

Zanim maluch zacznie stawiać pierwsze kroki - chodzik

Noworodek jeszcze nie myśli o samodzielnych spacerach, ale wkrótce naturalna ciekawość świata zachęci dziecko do podejmowania prób wstawania, później raczkowania czy wreszcie stawiania pierwszych kroków. Można zatem już teraz sprezentować dziecku drewniany jeździk do nauki i zabawy. Taki prezent dla maluszka z pewnością spodoba się rodzicom, którzy mają już zdecydowany nadmiar pieluszek, ubranek czy grzechotek. Chodzik spełni swoje zadanie za 10-11 miesięcy, jednak dzięki kolorowym elementom edukacyjnym maluch może zacząć korzystać z zabawki już ok. 7 miesiąca. Tym sposobem jeździk może najpierw pomóc w rozwijaniu sprawności małych rączek, by później stać się ulubionym pojazdem dziecka.

Coś osobistego - spersonalizowany kocyk

Prezent dla niemowlaka, który pozostanie przy dziecku przez wiele, wiele lat? Można sięgnąć pamięcią do własnego dzieciństwa. Bardzo prawdopodobne, że pierwszym skojarzeniem będzie miękki, mały kocyk. Do dzisiaj nic się w tej kwestii nie zmieniło - kocyk to nadal ulubiony towarzysz dziecka, niezastąpiony podczas drzemki, zabawy, jedzenia, spaceru czy nawet wizyty u lekarza. Niestety przez to kocyki szybko się brudzą, więc warto podarować noworodkowi zapasowy. Można przy tym pokusić się o prezent spersonalizowany, czyli kocyk z naniesionymi danymi dziecka (imię, data urodzenia, waga urodzeniowa). Do kompletu można dobrać śliniaczek, który również jest stale potrzebny i brudzi się nawet częściej niż kocyk.

Praktyczny prezent dla maluszka (i rodziców) - krzesełko do karmienia

Świeżo upieczeni rodzice bardzo doceniają praktyczne prezenty, które pomagają w codziennej opiece nad dzieckiem. Można zatem wziąć pod uwagę drewniane krzesełko do karmienia, które za kilka miesięcy będzie potrzebne codziennie o różnych porach dnia. Taki prezent można kupić wcześniej i najlepiej w porozumieniu z rodzicami. Dlaczego warto wybrać model z drewna? Otóż dzięki solidnym, drewnianym nóżkom krzesło jest stabilne i tym samym bezpieczne także dla energicznych dzieci. Drewno jest też znacznie trwalsze niż plastik, dzięki czemu z krzesełka za jakiś czas będą mogły korzystać inne maluchy (np. rodzeństwo noworodka). Co więcej, drewno to szlachetny i naturalny materiał, więc taki prezent dla niemowlaka z pewnością będzie dobrze odebrany przez rodziców.

Dźwięki, które koją - szumiące zabawki

Zbyt głośnych zabawek nie lubią ani rodzice, ani małe dzieci, ponieważ hałas sprzyja przebodźcowaniu niemowlaka. Jednak zabawki emitujące delikatne dźwięki to zupełnie co innego. Łagodny szum uspokaja, łagodzi napięcia i pomaga w zasypianiu, dlatego rodzice na ogół nie mają nic przeciwko takim zabawkom. Prezent dla maluszka może mieć postać przytulanki - misia, królika czy innego zwierzątka. Sympatyczna maskotka ukoi dziecko przyjemnymi dla ucha dźwiękami i dotykiem miękkiego futerka. Szumiący pluszak sprawdzi się również przy starszym dziecku, zwłaszcza podczas okresu niepokoju (związanego np. z pójściem do żłobka) czy choroby.

Ponadczasowe prezenty dla niemowlaka - drewniane zabawki

Za 6-7 miesięcy noworodek zacznie wyciągać rączki po swoje pierwsze klocki, pudełka czy inne akcesoria. Warto zatem już teraz wyposażyć pokój malucha we wszystko, co potrzebne do zaspokojenia dziecięcej ciekawości świata. Zabawki drewniane to bardzo dobry kierunek, ponieważ są bezpieczne, trwałe i ponadczasowe. W dodatku taki prezent dla niemowlaka z pewnością spodoba się rodzicom, którzy prowadzą ekologiczny styl życia lub chcą wychowywać dziecko w duchu pedagogiki Montessori. Żeby maluszek mógł jak najszybciej skorzystać z zabawki, warto poszukać czegoś prostego w formie (i jednocześnie rozwijającego) i bez drobnych elementów. Dobrym wyborem będzie na przykład drewniana przybijanka z piłeczkami i młotkiem lub sortownik z klockami.

Dobre nawyki od małego - książeczka

Książeczka to bez wątpienia jeden z najlepszych pomysłów na prezent dla noworodka. Dlaczego? Otóż według specjalistów nie warto zwlekać z czytaniem dziecku do poduszki i najlepiej robić to już od pierwszych dni życia maluszka. Co prawda noworodek nie rozumie wypowiadanych słów, jednak regularne czytanie to świetny sposób na budowanie więzi i oswajanie malucha z mową. Za kilka miesięcy dziecko będzie już reagować na obrazki, co z kolei sprzyja rozwojowi wzroku. Na pierwszą książeczkę dla noworodka doskonale nadają się publikacje kontrastowe z czarno-białymi rysunkami oraz książeczki z łatwym do czytania tekstem (to z kolei docenią zmęczeni rodzice). Książeczek nigdy za wiele, więc nawet jeżeli rodzice mają ich pełny regał, to kolejna pozycja (np. książeczka dźwiękowa) dostarczy maluchowi nowych wrażeń.