Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Zabawki, które ułatwiają zasypianie niemowlakowi

zabawki które ułatwiają zasypianie niemowlakowi

Jak ułatwić niemowlakowi zasypianie?

To pytanie prędzej czy później zadaje sobie prawie każdy rodzic. Niektórzy próbują tradycyjnych sposobów, jak śpiewanie kołysanek albo czytanie książeczek, inni uciekają się do nietypowych rozwiązań (jak np. usypianie dziecka w samochodzie). Można również sięgnąć po praktyczne gadżety, które ułatwiają zasypianie niemowlaka. Warto jednak wówczas pamiętać, że akcesoria nie mogą być zbyt głośne ani narażać dziecka na przebodźcowanie. Co w takim razie wypróbować?

Magiczny projektor, który skupia uwagę i odpręża

Usypianie pociechy zajmuje więcej czasu niż sen dziecka? Małe dzieci często nie chcą spać przez naturalną ciekawość świata. Leżenie w łóżeczku jest dla nich znacznie mniej atrakcyjne niż zabawa, eksplorowanie otoczenia czy gaworzenie z dorosłymi. Dlatego warto wypróbować magiczne projektory. Są to zabawki ułatwiające zasypianie, które wyświetlają na suficie proste animacje (np. pływające rybki), a dodatkowo emitują spokojne dźwięki (np. szum fal). Dziecko skupione na animacji zapomni, że leży w "nudnym" łóżku, a delikatny szum zadziała na nie odprężająco. W efekcie maluszek bez protestów odpłynie do krainy Morfeusza, by przeżyć kolejną przygodę - tym razem w sennych marzeniach.

Tradycyjny sposób na dziecięcy sen - karuzela z kołysanką

Osoby, które zastanawiają się, jakie zabawki warto kupić niemowlakowi, mogą wziąć pod uwagę również karuzele wiszące nad łóżeczkiem. Ta tradycyjna zabawka spełnia podobne zadanie jak projektor, z tą różnicą, że dziecko skupia wzrok na ruchomych elementach, a nie na wyświetlanej na suficie animacji. Karuzele zazwyczaj są również wyposażone w moduł dźwiękowy, dzięki czemu usypiają dziecko melodiami znanych kołysanek. Zawieszki poruszające się w karuzeli mogą mieć różne formy. U młodszych niemowląt sprawdzą się głównie proste, geometryczne kształty w kontrastowych kolorach, z kolei starszym dzieciom spodobają się figurki i maskotki. Bardzo ładnie wyglądają zwłaszcza zabawki drewniane z zawieszkami wykonanymi z ekologicznych materiałów (drewno, filc).

Zabawki emitujące uspokajający szum

Niektóre dzieci najchętniej zasypiają w objęciach mamy lub taty, inne odprężają się przy szumie odkurzacza lub suszarki do włosów. Upodobanie niemowląt do monotonnych i jednostajnych dźwięków ma swoje źródło w okresie prenatalnym, kiedy to maluszek nieustannie wsłuchuje się w miarowe bicie serca mamy czy odgłosy przytłumione przez wody płodowe. Zabawki w formie szumiących przytulanek lub elektronicznych generatorów białego szumu działają w dwójnasób. Przypominają dziecku okres życia płodowego i jednocześnie tłumią inne dźwięki, które niekoniecznie sprzyjają zasypianiu.

Korzystając z szumiących zabawek, należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • zabawka nie powinna szumieć bez przerwy, należy wyłączyć dźwięk po zaśnięciu dziecka,
  • zabawki nie należy używać codziennie,
  • zabawka nie może być zbyt głośna (najlepiej poniżej 50 dB),
  • zabawki nie należy ustawiać zbyt blisko łóżka.

Przytulanki zapewniające poczucie bezpieczeństwa

Jak ułatwić niemowlakowi zasypianie? Regał dziecięcy z kolorowymi pojemnikami i wypełniony przytulankami to chyba jeden z najprostszych sposobów na zadbanie o spokojny sen pociechy. Za dnia pluszaki posłużą dziecku do zabawy, natomiast w porze drzemki miękki materiał zapewni maluszkowi poczucie komfortu. Niemniej przed zakupem zabawki należy zwrócić uwagę na jakość zabawki. Przytulanka powinna być wykonana z ciepłego, przyjemnego w dotyku i jednocześnie bezpiecznego materiału z certyfikatem Oeko-Tex. Dobrym pomysłem będzie przytulanka z delikatnej bawełny, ponieważ naturalny materiał może przyswajać zapach mamy i tym samym zapewniać maluszkowi jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.

Dziecięca lampka, która przegoni złe sny

Egipskie ciemności pobudzają wytwarzanie hormonu snu (melatoniny), ale jednocześnie nie sprzyjają poczuciu bezpieczeństwa u małych dzieci. Maluch z pewnością poczuje się raźniej, jeżeli podczas zasypiania będzie towarzyszyło mu łagodne światło. Odpowiednie oświetlenie zapewni dziecku większy spokój i odprężenie, a dodatkowo nie dopuści do uczucia lęku związanego z przebywaniem w ciemnościach. Za dnia lampka będzie uroczą ozdobą dziecięcego pokoju - można wybrać np. model stojący w kształcie zwierzątka lub lampę wiszącą z imieniem dziecka. Taka lampka jest niezbędna zwłaszcza przy starszych pociechach, które mają już swoje dziecięce łóżko i śpią same w pokoju.