Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Zabawki drewniane ćwiczące pamięć dzieci

zabawki drewniane ćwiczące pamięć dzieci

Zabawki wymagające dopasowywania kształtów (np. sortowniki)

Zabawy polegające na dopasowywaniu kształtów skutecznie wspierają wczesny etap rozwoju dziecka od pierwszego do trzeciego roku życia. Dla najmłodszych dzieci odpowiednie będą proste zabawki edukacyjne: wieża z kolorowymi nakładkami, pudełkowy sorter z klockami o geometrycznych kształtach oraz przeplatanka. Sortownik dla nieco starszych dzieci może mieć już bardziej skomplikowany kształt, a elementy mogą przedstawiać zwierzątka. Początki z pewnością nie będą łatwe, ale z każdą kolejną próbą dziecko będzie coraz lepiej rozróżniać poszczególne elementy i dopasowywanie ich do otworów będzie zajmować mu coraz mniej czasu. W ten sposób maluch zapamiętuje kształty i kolory, a przy okazji ćwiczy pamięć operacyjną, która odgrywa rolę m.in. w rozwiązywaniu problemów.

Zabawki wspierające kreatywność i logiczne myślenie

Żeby rozwijać pamięć dziecka, warto sięgnąć po zabawki, które angażują obie półkule mózgowe. Dla przypomnienia: prawa odpowiada za kreatywność i wyobraźnię, zaś od półkuli lewej zależy logiczne myślenie i zapamiętywanie faktów. Dobrym przykładem takiej zabawki jest drewniana kolejka z wieloma elementami. Z jednej strony dziecko może zmieniać układ torów czy ustawienie akcesoriów, a jednocześnie musi tak przygotować torowisko, aby pociąg mógł swobodnie się przemieszczać. Podczas zabawy kolejką dziecko wykorzystuje znaczny potencjał mózgu, ponieważ odwołuje się do zapamiętanych informacji (np. prawidłowego ustawienia torów), a przy tym wykazuje się kreatywnością (np. przez tworzenie nowych scenariuszy zabawy) i racjonalnym myśleniem (np. rozwiązywanie problemów ze źle przygotowaną trakcją).

Zabawki matematyczne

Jednym z najlepszych sposobów na ćwiczenie pamięci jest rozwiązywanie zadań matematycznych. Co ważne, dziecko może to robić podczas zabawy - wystarczy sprawić mu zestaw do nauki liczenia zawierający drewniane cyferki, kolorowe patyczki i sznurówki do nawlekania. Maluch może układać dowolne liczby, wykonywać proste działania czy wizualizować znaczenie cyfr (np. poprzez ustawianie odpowiedniej liczby patyczków obok danej cyfry). Matematyczny zestaw mocno angażuje zwłaszcza lewą półkulę, która jest odpowiedzialną za logiczne myślenie i zapamiętywanie konkretów (w tym przypadku cyfr i liczb). Oczywiście półkula związana z abstrakcyjnym myśleniem również pracuje, ponieważ dziecko może tworzyć dowolne liczby i korzystać z akcesoriów na różne sposoby.

Zabawki polegające na wcielaniu się w role

Uczenie się rymowanek, wierszyków czy tekstów piosenek to świetny sposób na ćwiczenie pamięci. Co ważne, nie trzeba z tym czekać, aż dziecko pójdzie do przedszkola czy do szkoły. Drewniany teatrzyk z pacynkami to doskonała zabawka, dzięki której maluch może wykazać się kreatywnością oraz zdolnością do zapamiętywania kwestii scenariusza. Tworzenie własnych przedstawień jest znacznie ciekawsze dla dziecka niż recytowanie wierszyków, zwłaszcza że można w ten sposób zaangażować do zabawy przyjaciół lub członków rodziny. Podobną funkcję spełni drewniany sklep do zabawy, przy czym tutaj dzieci wcielają się w role sprzedawcy i klientów, a zamiast kwestii scenariusza muszą zapamiętać nazwy produktów i wartość pieniędzy.

Zabawki, które zachęcą dziecko do nauki

Pisanie literek, liczenie, układanie wyrazów, odczytywanie godzin na zegarze - każda z tych czynności pomaga w utrwalaniu informacji i wymaga korzystania z zasobów pamięci. Żeby zachęcić dziecko do doskonalenia wyżej wymienionych umiejętności, warto wykorzystać metodę nauki przez zabawę. Zabawę w szkołę ułatwi drewniana tablica, na której dziecko może pisać kredą oraz pisakami suchościeralnymi. Dzięki magnetycznej powierzchni maluch może również układać napisy i liczby z magnesów, zaś wbudowana tarcza zegara pozwala na ćwiczenie odczytywania godzin. Zabawa w szkołę to także doskonała okazja do spędzenia czasu z latoroślą, przy czym warto zachęcić dziecko do odgrywania roli nauczyciela - będzie ciekawiej i zabawniej.