Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Zabawki do żłobka - najlepsze pomysły

zabawki do żłobka

Pierwsze kroki w żłobku - jeździk do nauki chodzenia i nie tylko

Niektóre dzieci zaczynają samodzielnie chodzić ok. 9 miesiąca życia, inne potrzebują na to 18 miesięcy. Czas nabycia tej umiejętności to bardzo indywidualna kwestia, jednak jedno jest pewne - stawianie pierwszych kroków nigdy nie jest łatwe! Dlatego wyposażenie żłobka w drewniany chodzik edukacyjny to znakomity pomysł. Solidny jeździk pomoże dziecku w utrzymaniu równowagi, natomiast kolorowe elementy sprawią, że nauka chodzenia będzie ciekawsza. Część edukacyjna pomoże również w ćwiczeniu motoryki małej, czyli sprawności dziecięcych rączek.

Drewniany wózek na zabawki w żłobku

Roczne i półtoraroczne dzieci nie potrzebują skomplikowanych zabawek. Dla takich maluchów największą frajdą będzie obserwowanie, jak zabawka przemieszcza się w wybranym przez nie kierunku. Dlatego warto sprawić dzieciom drewniany wózek w sympatycznej formie zwierzątka.

Ale czy drewniane zabawki w żłobku to dobry pomysł? Jak najbardziej! Pchacz powinien być dość masywny i wytrzymały, żeby zapewnić dziecku stabilne podparcie. Zapewne z czasem maluchy będą wykorzystać wózek do przewożenia klocków czy innych zabawek, więc warto zainwestować w solidny "sprzęt".

Coś interaktywnego dla najmłodszych - zabawka "Skaczące Zwierzaki"

Choć roczne dzieci raczej nie słyszały o trzeciej zasadzie dynamiki Newtona, to działanie akcji i reakcji może być im doskonale znane. Interaktywna zabawka "Skaczące Zwierzaki" z pewnością będzie jedną z ulubionych wśród najmłodszych podopiecznych żłobka. Zasada działania jest prosta - wystarczy, że maluch naciśnie przycisk na pulpicie, a z zabawki wyskoczy sympatyczne zwierzątko. Niespodzianka gwarantowana! Dziecko aż zapiszczy z radości, a przy okazji poćwiczy refleks i sprawność manualną.

Niezbędne wyposażenie żłobka - sortowniki i przybijanki

Sortery i przybijanki uczą rozpoznawania kształtów i samodzielnego rozwiązywania problemów, a dzięki swej prostocie są odpowiednie już dla półtorarocznych maluchów. Dlatego sortownik z klockami czy przybijanka z młotkiem to jedne z najpopularniejszych zabawek w placówkach przeznaczonych dla dzieci do lat trzech.

Szczególnym uznaniem cieszą się zabawki drewniane, które są znacznie trwalsze niż plastikowe - jest to dość ważne, bo maluchy często próbują na siłę przepchnąć element przez nieodpowiedni otwór. Oczywiście pudełko nie musi być w kolorze surowego drewna ani mieć "nudnego" wyglądu. Wręcz przeciwnie - drewniane zabawki w żłobku sprawdzą się zwłaszcza wówczas, gdy będą ozdobione ciekawym wzorem czy intensywnymi kolorami.

Prosto nie znaczy nudno - wieże i przekładanki

Wieża z kolorowymi nakładkami o różnej wielkości to jedna z pierwszych zabawek edukacyjnych w życiu dziecka. Cała zabawa polega na celowaniu otworami krążków w drewnianą wypustkę, tworząc w ten sposób kolorową wieżę. Mimo swej prostoty taka zabawka rozwija sprawność manualną, a jednocześnie uczy dziecko rozróżniania wielkości, kształtów i kolorów. Podobną funkcję spełnia przekładanka, która polega na przesuwaniu elementów po wyznaczonej ścieżce.

Takie proste, ale rozwijające różne umiejętności zabawki doskonale nadają się na wyposażenie żłobka. Nie zawierają łatwych do połknięcia części ani nie "atakują" młodego organizmu nadmiarem bodźców, dzięki czemu mogą z nich korzystać maluchy już od 18 miesiąca życia.

Przytulnie jak w domu, czyli maskotki

Drewniane zabawki w żłobku robią w ostatnich latach prawdziwą furorę, jednak nie można zapominać, że maluchy uwielbiają przytulać się do miękkiego futerka lwa, królika, pieska czy innego mniej lub bardziej egzotycznego zwierzaka. Oczywiście nie chodzi o to, aby zabierać dzieci do zoo. W placówce przeznaczonej dla najmłodszych dzieci nie powinno natomiast zabraknąć maskotek. Dzięki sympatycznym pluszakom żłobek staje się bardziej przytulny i kojarzy się z domem, a dziecko zyskuje większe poczucie bezpieczeństwa (wszak w chwilach tęsknoty za mamą można przytulić się do pluszaka). Regał z pojemnikami wypełnionymi maskotkami to niewątpliwie niezbędne wyposażenie żłobka i innych placówek, które opiekują się dziećmi do lat trzech.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zabawek do żłobka?

Nawet najpiękniejsza czy najciekawsza zabawka może okazać się dla dziecka niebezpieczna, jeśli będzie źle dobrana do wieku albo wykonana z zagrażających zdrowiu materiałów. Na początek warto więc sprawdzić oznaczenie wiekowe oraz czy zabawka jest oznaczona skrótem CE (Conformite Europeenne). Znak ten stanowi potwierdzenie, że produkt spełnia wymagania zawarte w unijnej dyrektywie "zabawkowej" (2009/48/WE).

Ponadto zabawki do żłobka nie powinny mieć ostrych krawędzi (np. metalowych) czy szklanych elementów, które mogą się stłuc i skaleczyć dziecko. Wszystkie akcesoria powinny być łatwe w czyszczeniu, a maskotki powinny nadawać się do prania (czyli nie mogą zawierać elektroniki). Drewniane zabawki w żłobku muszą mieć dobrze wyszlifowaną powierzchnię pokrytą bezpiecznymi farbami i olejami.