Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Zabawki do gabinetów lekarskich i szpitali

zabawki do gabinetów lekarskich i szpitali

Jak przygotować miejsce do zabawy w poczekalni gabinetu lekarskiego?

W przychodniach i gabinetach lekarskich zwykle nie ma miejsca na oddzielną salę, dlatego najczęściej kąciki do zabawy znajdują się w poczekalni. Miejsce powinno być wyraźnie oznaczone, np. za pomocą tapety w bajkowy wzór, naklejek ściennych lub farby. W kąciku warto postawić drewniany stolik z krzesełkami, przy którym dzieci będą mogły rysować, grać w gry lub układać puzzle. Mebel z drewna jest stabilny i wytrzymały, jednak warto wybrać model z sympatycznym nadrukiem (np. zwierzątkami), który rozweseli małych pacjentów. Należy dobrze przemyśleć kwestię usytuowania kącika, tak aby zabawki nie przeszkadzały pozostałym pacjentom ani personelowi medycznemu. 

Jak zorganizować strefę zabaw w szpitalu?

W klinikach i na oddziałach pediatrycznych dzieci przebywają całymi tygodniami, a nawet miesiącami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej placówek tworzy strefy zabaw w oddzielnych salach, dzięki którym mali pacjenci mogą choć na chwilę zapomnieć o męczących zabiegach i tęsknocie za domem. W takiej sali, oprócz stolika z krzesełkami, może znajdować się niewysoki, drewniany regał na zabawki, książeczki i kolorowanki. Można również wstawić przewijak oraz meble dla dorosłych - sofę lub stół z krzesłami. Jeżeli w sali jest wystarczająco dużo miejsca, warto wstawić materace i piankowy mini plac zabaw, żeby dzieci mogły rozruszać się po leżeniu w szpitalnym łóżku. Aby w sali panował wesoły nastrój, warto ozdobić ściany dziecięcą fototapetą i naklejkami, a także wybrać meble ozdobione kolorowym nadrukiem. 

Jakie zabawki sprawdzą się w placówce medycznej?

Miejsce do zabawy w poczekalni u lekarza czy na terenie oddziału pediatrycznego musi być całkowicie bezpieczne dla małych podopiecznych. Zabawki powinny posiadać certyfikaty i atesty (np. certyfikat CE) i nie mogą zawierać ostrych ani łatwych do połknięcia elementów. Co równie ważne, zabawa nie powinna wprowadzać zamieszania ani bałaganu, więc lepiej unikać zabawek składających się z wielu drobnych elementów lub trudnych do posprzątania (np. małych klocków, piasku kinetycznego). Zabawki nie mogą rozpraszać innych pacjentów ani personelu medycznego, dlatego należy zrezygnować z przedmiotów wydających głośne dźwięki i emitujących migające światło. 

Zabawki do gabinetu lekarskiego i szpitala - przykłady

Bezpieczne, prorozwojowe, sprzyjające spokojnej zabawie i łatwe do sprzątania - to podstawowe kryteria, jakimi należy się kierować przy wyborze zabawek do strefy zabawy w placówce medycznej. Na jakie zabawki warto zwrócić szczególną uwagę?

Drewniane układanki edukacyjne

W przypadku najmłodszych dzieci od 12-18 miesiąca życia najlepiej sprawdzą się proste zabawki, które nie atakują dziecka nadmiarem bodźców. Dobrym pomysłem będzie zestaw zabawek edukacyjnych, który składa się z układanki w postaci kolorowej wieży, jeżdżącej żyrafy z przeplatanką i sortownika. Dzięki wesołej kolorystyce i prostym zasadom zabawy zestaw zapewni małym pacjentom prawdziwą frajdę. Jednocześnie zabawki mają wartość edukacyjną, ponieważ uczą rozpoznawania kolorów i kształtów, a także logicznego myślenia. 

Drewniany sorter

Sortery to bardzo popularne zabawki edukacyjne, którymi mogą bawić się już półtoraroczne dzieci. Do placówki medycznej warto wybrać zabawny model, który wywoła uśmiech na twarzy małych pacjentów, np. drewniany sortownik w kształcie sympatycznej sowy. Zabawka polega na umieszczaniu klocków w odpowiednich otworach wyciętych w drewnianym pudełku. W ten sposób dzieci poznają różne kształty i kolorów, a zarazem rozwijają sprawność manualną.

Zabawka interaktywna Skaczące Zwierzaki

Dzięki kompaktowej formie zabawka interaktywna Skaczące Zwierzaki doskonale sprawdzi się w niewielkich kącikach do zabawy urządzonych w poczekalni gabinetu lekarskiego. Nie ma tutaj oddzielnych elementów, które mogą zgubić się lub wylądować na podłodze pod nogami czekających w kolejce pacjentów. Zabawka jest bardzo prosta w obsłudze - maluch musi uruchomić przycisk, aby zobaczyć sympatyczne zwierzątko. Dzięki temu dziecko może skupić się na wesołej zabawie, a nie na wizycie u dentysty czy innego lekarza. 

Przybijanka z piłeczkami i młotkiem

Kolejna propozycja z gatunku prostych, ale prorozwojowych zabawek. Drewniana przybijanka z piłeczkami i młotkiem z namalowanym wizerunkiem sowy z pewnością zainteresuje najmłodszych pacjentów. Zabawa polega na wkładaniu piłeczek w otwory pudełka i wbijaniu ich za pomocą młotka znajdującego się w zestawie. Zabawka nie jest zatem zbyt skomplikowana dla małych dzieci (nadaje się dla dzieci od 1. roku życia), a jednocześnie zapewnia świetną zabawę i pomaga w rozwijaniu sprawności manualnej. 

Kostka edukacyjna

Drewniana kostka edukacyjna składa się z czterech ścianek, z których każda pozwala na inną zabawę. Maluch ma do wyboru labirynt, liczydło, magnetyczną planszę i wirujące koła zębate. W kostce znajduje się również pokrywa, po zdjęciu której dziecko może bawić się przekładanką. Interaktywne pudełko zapewni wiele możliwości zabawy, a przy tym rozwija zdolności poznawcze i sprawność małych rączek. 

Lalka - przytulanka z kołyską

Dzieci przebywające w szpitalach często nieświadomie uczą się empatii, ponieważ mają kontakt z innymi małymi pacjentami, którzy zmagają się podobnymi problemami zdrowotnym. Dlatego lalka przytulanka z kołyską to świetny pomysł na urozmaicenie strefy zabawy w placówce medycznej. Maluchy mogą opiekować się lalką, co pozwoli im zapomnieć o własnych dolegliwościach. W dodatku miękka przytulanka może ukoić nerwy dziecka w chwilach słabości. Podobny efekt zapewnia kołyska, ponieważ maluch może skupić swoją uwagę na konkretnej i dość uspokajającej czynności, a nie na przykład na tęsknocie za domem. 

Drewniana kuchnia dla dzieci

To propozycja dla nieco starszych pacjentów. Drewniana kuchnia dla dzieci sprawdzi się w strefach zabawy zorganizowanych w oddzielnej sali, np. w szpitalu lub klinice. Kuchnia składa się z akcesoriów do gotowania i sprzętów AGD, w tym zlewu, kuchenki mikrofalowej, płyty grzewczej i lodówki. Efekty dźwiękowe i świetlne sprawiają, że kuchnia zapewnia dość realistyczne wrażenia podczas przyrządzania potraw. Kuchnia wyposażona jest w wiele elementów, co pozwala na zabawę kilkorga dzieci w tym samym czasie.

Strefa zabawy w placówce medycznej - dlaczego warto ją mieć?

Wizyta w gabinecie lekarskim, przychodni czy w szpitalu to żadna frajda, nawet jeśli w placówce pracuje najbardziej sympatyczny personel na świecie. Dlatego maluchy często już po przekroczeniu progu placówki stają się nerwowe i skłonne do płaczu. Tymczasem strefa zabawy pozwala dziecku odstresować się i skupić uwagę na czymś przyjemnym. Rozluźniony pacjent chętniej współpracuje z personelem medycznym, dzięki czemu wizyta może przebiegać szybciej i bez komplikacji. Dziecko spędzające czas na zabawie jest również spokojniejsze, co przekłada się na komfort innych pacjentów. Ponadto strefa zabawy może mieć korzystny wpływ na wizerunek, ponieważ dzięki takiemu udogodnieniu rodzice mogą wystawić placówce dobrą opinię i polecać ją swoim znajomym.