Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Rodzaje zabawek drewnianych

rodzaje zabawek drewnianych

Historia zabawek drewnianych zatoczyła koło - najpierw w sklepach nie było innych zabawek niż drewniane, potem drewno zostało zastąpione plastikiem, by po latach znów wkraść się w łaski dzieci i rodziców. Zabawki drewniane są odpowiednie zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci, przy czym oczywiście trzeba sugerować się kategoriami wiekowymi. A oto najpopularniejsze rodzaje zabawek drewnianych, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzy każdego dziecka.

Drewniane zabawki manipulacyjne

Dzięki odpowiednim zabawkom dzieci mogą ćwiczyć wykonywanie precyzyjnych czynności, rozwijać koordynację wzrokowo-ruchową oraz dbać o ogólną sprawność rączek. Maluchy od 1 do 3 roku życia bardzo chętnie bawią się zwłaszcza sortownikami, które polegają na dopasowaniu elementów do właściwego otworu w pudełku. W ten sposób dziecko uczy się kształtów i kolorów, a przy okazji ćwiczy motorykę małą.

W grupie zabawek manipulacyjnych można znaleźć także drewniane wieże, które wymagają wcelowania nakładką w długą wypustkę wychodzącą z podstawy. W rozwijaniu sprawności manualnej pomagają również przekładanki, które polegają na przeprowadzeniu elementów przez wyznaczony tor.

Drewniane zabawki edukacyjne dla młodszych i starszych dzieci

Metoda nauki przez zabawę pozwala w bezstresowy sposób rozwijać wiele niezbędnych umiejętności: liczenie, czytanie, pisanie, odczytywanie godzin. Zabawki edukacyjne pomagają również w doskonaleniu pamięci, co ułatwia dziecku codzienne życie i sprzyja robieniu postępów w szkole.

Dla najmłodszych pociech odpowiednie będą drewniane kostki edukacyjne z labiryntami, liczydłem i magnetyczną planszą. Dzieciom od trzeciego roku życia można sprawić zestaw do nauki liczenia z drewnianymi cyferkami. Z kolei edukację starszych dzieci może wspierać wielofunkcyjna tablica z podwójną powierzchnią do pisania kredą i pisakami, blatem magnetycznym oraz zegarem.

Drewniane zabawki, które wspierają motorykę dużą

Zabawki manipulacyjne pomagają w rozwijaniu sprawności rąk i dłoni, czyli motoryki małej. Jednak niektóre zabawki z drewna przyczyniają się do poprawy sprawności całego ciała – tułowia, kończyn górnych i kończyn dolnych. Do tej grupy można zaliczyć przede wszystkim chodziki oraz pchacze, które ułatwiają dziecku stawianie pierwszych kroków. Żeby zachęcić dziecko do aktywności fizycznej, warto sprawić mu prosty drewniany wózek. Maluch może chodzić i pchać wózek po całym pokoju, a jednocześnie wkładać do środka klocki czy inne zabawki.

Drewniane domki dla lalek

Domek dla lalek to doskonały przykład drewnianej zabawki, która nigdy nie wyszła z mody. Dlaczego? Otóż dzieci przepadają za zabawami narracyjnymi, do których można zaangażować ulubione lalki czy figurki. Z kolei drewno to gwarancja jakości i wieloletniej trwałości, dzięki czemu wykonane z tego materiału domki często przechodziły z pokolenia na pokolenie. Nawiasem mówiąc, domek dla lalek to bardzo pożyteczna zabawka, ponieważ rozwija wyobraźnię i kreatywność, a także zachęca do zabawy z innymi dziećmi.

Drewniane koniki na biegunach

Konia na biegunach można zaliczyć do grupy zabawek motorycznych, jednak tej kultowej zabawce należy się oddzielny akapit. Drewniane koniki były popularne kilkadziesiąt lat temu i w tej kwestii nic się nie zmieniło - rodzice nadal kupują je dzieciom, a pociechy nadal galopują w najlepsze. Konik na biegunach to nieodzowny element zabawy w kowboja, ale zabawkę warto docenić również ze względu na pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Samodzielne bujanie korzystnie wpływa na koordynację ruchową, poczucie równowagi i postawę, dzięki czemu z każdym kolejnym "galopem" dziecko staje się coraz sprawniejsze.

Drewniane zestawy do majsterkowania i gotowania

Dzieci uwielbiają podpatrywać rodziców i starsze rodzeństwo w trakcie codziennych zajęć, a często same chcą wyrobić ciasto na pizzę czy wbić gwóźdź w deskę. Oczywiście nie wszystkie prace domowe są dla dzieci bezpieczne, dlatego można sprawić latorośli zabawkę, która będzie odpowiednia dla jego wieku i jednocześnie pozwoli na zabawę "w dorosłość".

Drewniany stół do majsterkowania z kompletem zabawkowych narzędzi czy kuchnia do gotowania ze sprzętem AGD i garnkami to przykłady zabawek, które nigdy się nie nudzą. Dziecko może bawić się nimi przez długie godziny, naśladując dorosłych i tworząc mniej lub bardziej wymyślne dzieła (np. budowle, konstrukcje, potrawy). Takie zestawy wspaniale rozwijają wyobraźnię i kreatywność, a przy okazji wspierają sprawność rąk i dłoni.

Drewniane gry stołowe

Wśród starszych dzieci furorę robią wszelkiego rodzaju gry stołowe, które zapewniają świetną zabawę i jednocześnie angażują wszystkie części ciała. Maluch ćwiczy w ten sposób koordynację ruchową, precyzję i szybkość działania, dzięki czemu może później osiągać lepsze wyniki w sporcie. Co więcej, dziecko nie spędza czasu samotnie, ale w towarzystwie przyjaciół lub członków rodziny, a przy okazji uczy się zdrowego współzawodnictwa. Wśród drewnianych stołów do gry największą popularnością cieszą się piłkarzyki, jednak są również stoły wielofunkcyjne, które umożliwiają rozegranie kilku gier, np. piłkarzyków, bilardu, tenisa stołowego i cymbergaja.

Drewniane kolejki

Nikt nie lubi stać w kolejce, ale każdy... uwielbia bawić się kolejką. Dla wielu osób drewniana kolejka to - obok konika na biegunach i domku dla lalek - jeden z najważniejszych symboli dzieciństwa. Drewniane tory są znacznie trwalsze niż plastikowe, dzięki czemu drewniane kolejki często przechodzą z rąk do rąk (choć niełatwo się z nimi rozstać). To gwarancja zabawy na długie godziny, zwłaszcza gdy kolejka zawiera wiele dodatkowych elementów (mosty, wiadukty, budynki), a tory pozwalają na tworzenie rozbudowanej pętli. Układanie torów, budowanie miasta wokół torowiska i zabawa w maszynistę to wyborna atrakcja dla dzieci w różnym wieku. Co więcej, niektórzy dorośli wcale nie wyrastają z kolejek i chętnie je kolekcjonują lub bawią się nimi ze swoimi latoroślami.