Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Ranking zabawek drewnianych dla niemowlaka

drewniane zabawki dla niemowlaka

Jakie drewniane zabawki dla niemowlaka?

Pierwszy rok to niezwykle ważny etap w życiu dziecka. Miesiąc po miesiącu maluch uczy się nowych umiejętności i zaczyna coraz bardziej interesować się otaczającym światem. Ciało dziecka bardzo intensywnie się zmienia, choć jest jeszcze nieporadne i nie potrafi wykonać wielu rzeczy. Dlatego w rankingu znalazły się zabawki nieskomplikowane, a jednocześnie wspierające rozwój dziecka na tym etapie. Oczywiście trzymiesięczne dziecko ma znacznie mniejsze możliwości niż siedmiomiesięczny maluch, który potrafi już siedzieć i pełzać po podłodze. Stąd też nie wszystkie zabawki będą odpowiednie dla najmłodszych dzieci.

Ranking opiera się na najważniejszym kryterium, jakim jest bezpieczeństwo dziecka. Dlatego wymienione niżej zabawki nie zawierają łatwych do połknięcia części ani elementów, które można łatwo odczepić (niemowlę wszystko wkłada do buzi, więc może przez przypadek połknąć oderwany element). Zabawki nie mają też ostrych kantów, aby nie skaleczyć dziecka. Bardzo ważne jest również to, aby zabawka nie powodowała przebodźcowania małego organizmu. Dlatego do rankingu trafiły zabawki o prostej formie, które nie emitują głośnych dźwięków i nie poruszają się bez pomocy malucha.

1. Gryzak z grzechotką

Gryzak z grzechotką to prawdopodobnie pierwsza zabawka każdego niemowlaka. Ostatnio dużą popularnością cieszą się gryzaki drewniane w formie kółka zakończonego grzechotką w kształcie zwierzątka. Rodzice doceniają hipoalergiczne materiały (drewno zaimpregnowane olejem jadalnym, bawełna organiczna), które nie powodują uczuleń ani nie zawierają zbędnych chemikaliów (ftalany, BPA, PVC, lateks). Z kolei dzieciom przypadnie do gustu wygodny dla małych rączek kształt oraz łagodny dźwięk wydobywający się z sympatycznego misia-grzechotki.

2. Wieża z kolorowymi nakładkami

Wieża to bardzo prosta zabawka dla starszych niemowląt, która składa się z cienkiego drążka umieszczonego na płaskiej podkładce oraz kolorowych nakładek z otworem pośrodku. Dziecko umieszcza nakładki na drążku, tworząc w ten sposób kolorową wieżę. Podczas zabawy maluch uczy się rozróżniać kolory i rozwija motorykę małą, a jednocześnie rozwiązuje swoje pierwsze problemy (przepychanie nakładki przez drążek wymaga skoordynowania ruchu ręki ze wzrokiem). Drewnianą wieżę można kupić w zestawie z innymi zabawkami: Drewniane układanki edukacyjne - Wieża, Kostka, kolorowa Żyrafa.

3. Labirynt edukacyjny/Przeplatanka

Przeplatanka to kolejna propozycja dla niemowląt, które potrafią już samodzielnie siedzieć i trzymać przedmioty w obu rękach. W tej zabawie chodzi o to, aby przesuwać luźne elementy (np. klocki o różnych kształtach) wzdłuż powyginanego drucika, który tworzy mini labirynt. Zabawka poprawia chwytność dłoni i uczy logicznego myślenia. Oczywiście maluch nie ma możliwości oderwania elementów - może jedynie przeplatać je przez labirynt. Taką zabawkę można kupić w zestawie z wieżą. W tym zestawie przeplatanka ma postać sympatycznej żyrafy na kółkach, dzięki czemu dziecko może dodatkowo wprawiać zabawkę w ruch.

4. Drewniana przybijanka z piłkami i młotkiem

Choć siedmiomiesięczny maluch nie zada jeszcze pytania "jak to działa?", to może już podejmować pierwsze próby rozwiązywania zagadek otaczającego świata. Dlatego w rankingu najlepszych zabawek dla niemowląt pojawiła się również drewniana przybijanka z piłeczkami i młotkiem. Zabawa polega na umieszczaniu piłek w kolorowej skrzynce. Nie jest to takie proste, ponieważ dziecko musi najpierw włożyć piłkę do otworu, a następnie wbić ją za pomocą małego młotka. To świetna zabawa dla malucha, a zarazem doskonałe ćwiczenie na logiczne myślenie, zręczność palców i koordynację ręka-oko.

5. Drewniany wózek z klockami

Jedna zabawka, a tyle możliwości zabawy! Drewniany wózek z klockami to zabawka dla niemowląt, które samodzielnie wstają i sprawnie raczkują lub potrafią już chodzić. Maluch może wprawiać wózek w ruch, wkładać do środka klocki i wyjmować je, używać wózka do przewożenia swoich zabawek czy wreszcie układać budowle z klocków. Podczas zabawy maluch rozwija sprawność dłoni, natomiast w przypadku starszych dzieci wózek zachęca do większej aktywności fizycznej. Zestaw składający się z wózka w kształcie sympatycznego jeża i klocków można znaleźć tutaj.

Które zabawki drewniane kupić dla niemowlęcia? Podsumowanie

Rodzice podczas wyboru zabawek dla niemowląt powinni kierować uwagę w szczególności na zabawki, które są bezpieczne (bez małych, łatwo odłączających się części oraz ostrych krawędzi) i które stymulują rozwój sensoryczny oraz motoryczny dziecka.

Gryzak z grzechotką, wieża z kolorowymi nakładkami, przeplatanka/labirynt edukacyjny, drewniana przybijanka z piłkami i młotkiem czy drewniany wózek z klockami to przykłady zabawek idealnych na różne etapy rozwoju niemowlęcia. Od wspierania chwytania i poznawania kształtów, przez rozwijanie motoryki małej i logicznego myślenia, po naukę przyczynowo-skutkowego działania.

Zakup zabawek z tej listy to inwestycja w bezpieczny i harmonijny rozwój dziecka. Niniejsze zabawki oferują różnorodne bodźce, ale nie przeciążają zmysłów malucha, co jest kluczowe w pierwszych miesiącach życia. Dlatego zachęcamy rodziców do wyboru właśnie tych zabawek, gdyż będą nie tylko źródłem zabawy, ale także ważnym elementem w edukacyjnej podróży ich dziecka.