Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Pokój ucznia. Jakie wyposażenie do pokoju ucznia?

pokój ucznia

Kącik do nauki i rozwijania kreatywności

O ile pokój przedszkolaka można podzielić na trzy strefy: snu/odpoczynku, zabawy i przechowywania, o tyle w pokoju ucznia powinna pojawić się przynajmniej jedna dodatkowa strefa, czyli kącik do nauki. Oczywiście nie jest tak, że dziecko może wykorzystać tę przestrzeń jedynie do nauki tabliczki mnożenia czy pisania wypracowań. Pokój ucznia z odpowiednio zaaranżowaną strefą nauki zapewni maluchowi wygodne miejsce do rysowania, lepienia figurek, tworzenie kolaży czy przeprowadzania małych eksperymentów. Jakie meble i akcesoria ułatwią dziecku naukę i rozwijanie kreatywności?

Praktyczne biurko z szafką

Biurko to niezbędny sprzęt w pokoju dziecka, które chodzi już do szkoły i potrzebuje miejsca, przy którym może wygodnie rozsiąść się z zeszytami i książkami. Doskonałym wyborem będzie biurko Roma z szafką, w której maluch można przechowywać podręczniki, zeszyty ćwiczeń, akcesoria plastyczne czy przybory geometryczne. Biurko jest wyposażone w duży blat, przy którym dziecko może korzystać z laptopa, sklejać modele pojazdów czy układać wieloelementowe puzzle. Mebel utrzymany jest w neutralnej kolorystyce, dzięki czemu sprawdzi się zarówno o młodszego dziecka, jak i u nastolatka.

Ergonomiczne krzesło biurowe

Trudno wyobrazić sobie pokój ucznia bez wygodnego krzesła, które posłuży dziecku podczas nauki, odrabiania lekcji czy rozwijania zainteresowań. Najlepszym rozwiązaniem jest krzesło biurowe dla dzieci z płynną regulacją wysokości, podłokietnikami i wyprofilowanym oparciem. Takie krzesło można dostosować do wzrostu dziecka, dzięki czemu maluch będzie mógł zachować prawidłową postawę podczas korzystania z biurka. Krzesło wyposażone jest również w kółka, dzięki którym dziecko może swobodnie przemieszczać się w swojej strefie nauki.

Oświetlenie strefy nauki

Pokój ucznia powinien być dobrze oświetlony, dlatego lampa sufitowa (nawet z kilkoma żarówkami) tutaj nie wystarczy. Przy biurku powinna pojawić się również lampka z regulowanym ramieniem, dzięki której dziecko może dostosować oświetlenie odpowiednio do wykonywanej przez siebie czynności. Jeżeli dziecko potrzebuje bardzo dużo wolnego miejsca na blacie biurka, wówczas zamiast standardowej lampki można zainstalować kinkiet lub lampę podłogową z regulacją wysokości i kąta padania światła.

Przydatne akcesoria w strefie nauki

Oprócz biurka, krzesła i oświetlenia w pokoju dziecka mogą pojawić się dodatkowe elementy, dzięki którym strefa nauki stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna. Oto kilka praktycznych przykładów:

  • mata ochronna na podłogę pod fotel biurowy;
  • tablica korkowa na ścianę (do przyczepiania notatek, planu lekcji itp.);
  • pojemniki do zawieszania na ścianę i stawiane na biurku (do przechowywania przyborów szkolnych, notesów itp.);
  • półka ścienna na drobiazgi i dekoracje.

Strefa przechowywania - już nie tylko na ubrania i zabawki

Pokój zmienia się wraz z dzieckiem. O ile u przedszkolaka trzeba było sprzątać głównie zabawki i ubrania, o tyle pokój ucznia wypełniają także książki, przybory szkolne, komputer, pomoce naukowe i akcesoria niezbędne do rozwijania zainteresowań (np. instrumenty). Z czasem zabawek będzie coraz mniej, co nie znaczy, że dziecko będzie potrzebować mniej mebli do przechowywania. Wręcz przeciwnie. Jakie sprzęty przydadzą się uczniowi?

Duża drewniana skrzynia

Już nie przedszkolak, ale jeszcze nie nastolatek – dzieci w wieku szkolnym wciąż bawią się zabawkami i gromadzą nowe, więc w pokoju nadal sprawdzi się duża drewniana skrzynia na kółkach, najlepiej w białym kolorze. Oczywiście starsze dziecko wcale nie musi przechowywać w niej zabawek. Pojemny mebel pomieści wszystko, co nie musi stać na regale czy wisieć na wieszaku. Mogą to być na przykład kolekcja komiksów, akcesoria sportowe czy materiały do prac plastycznych. Co więcej, skrzynia może służyć również jako siedzisko dla gości czy dodatkowy blat, na którym dziecko może układać puzzle czy grać w planszówki.

Regał na książki

Każdy pokój ucznia musi pomieścić również podręczniki, zeszyty ćwiczeń, słowniki i zeszyty. Dlatego w strefie przechowywania warto umieścić biały regał na książki Oslo, który charakteryzuje się prostą konstrukcją z pięcioma półkami. Taki regał nie zajmie wiele miejsca, a zdecydowanie ułatwi utrzymanie porządku. Dziecko może używać mebla również do przechowywania pamiątek, elektroniki czy różnych przyborów. Dzięki neutralnej kolorystyce regał pasuje do każdego pokoju, niezależnie od wieku dziecka czy wystroju pomieszczenia. Regał należy przymocować do ściany, aby mebel nie przewrócił się pod wpływem szarpnięcia czy uderzenia.

Strefa zabawy – mniej znaczy więcej

Dzieci w wieku szkolnym coraz rzadziej bawią się dotychczasowymi zabawkami, ponieważ w czasie wolnym wolą pograć w piłkę, pojeździć na rowerze lub pograć w gry komputerowe. Pokój ucznia nie przypomina już sklepu z zabawkami, co nie znaczy, że można zlikwidować strefę zabawy. Warto jednak zrobić nieco więcej wolnego miejsca, aby dziecko mogło rozwijać swoje zainteresowania, np. grać na instrumencie, uprawiać gimnastykę czy eksperymentować z różnymi technikami plastycznymi.

W strefie zabawy, o ile pozwoli na to miejsce, może pojawić się również składany stół do piłkarzyków, dzięki któremu uczeń będzie mógł rozgrywać emocjonujące mecze z rodzeństwem czy kolegami i koleżankami ze szkoły. Piłkarzyki rozwijają koordynację, spostrzegawczość i zręczność, dzięki czemu stanowią pożyteczną rozrywkę dla dzieci w wieku szkolnym.

Spokojny sen przed kolejnym dniem w szkole

Niezakłócony sen jest niezwykle ważny dla dziecka w wieku szkolnym, które potrzebuje zdrowej regeneracji po wysiłku umysłowym i fizycznym. Dlatego pokój ucznia powinien zawierać również wygodne łóżko, które będzie dostosowane do wzrostu i wagi dziecka. Siedmiolatkowi warto sprawić standardowe łóżko o "dorosłych" wymiarach (dobrym wyborem będzie np. łóżko drewniane Paris Walnut 90/200), które posłuży dziecku aż do zakończenia szkoły podstawowej lub jeszcze dłużej. Jeśli chodzi o materac, warto rozważyć model kieszeniowy, który sprawdzi się również u wieku nastoletnim. Jeżeli w strefie snu nie ma miejsca na szafkę nocną, wówczas warto zamontować na ścianie półkę i lampkę nocną w formie kinkietu.