Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Najpopularniejsze zabawki w różnych krajach

najpopularniejsze zabawki w różnych krajach

W sierpniu 2023 roku brytyjski portal TheToyZone opublikował wyniki przeprowadzonych przez siebie badań, które dotyczyły preferencji konsumenckich w poszczególnych krajach świata. Na podstawie wyników wyszukiwania w Internecie sprawdzono, które zabawki były najpopularniejsze w 161 krajach w 2022 roku. Czym bawią się dzieci na Starym Kontynencie, a jakie zabawki wiodą prym za oceanem? A oto krótka podróż dookoła świata zabawek!

Klocki LEGO najpopularniejsze w 57 krajach

Marka LEGO miała swój początek w latach 30 XX wieku, kiedy to duński stolarz, Ole Kirk Christiansen, porzucił produkcję mebli, by skupić się na wytwarzaniu zabawek. Najpierw spod ręki Duńczyka wychodziły wyłącznie zabawki drewniane, natomiast pierwsze plastikowe klocki LEGO powstały w 1949 roku.

Po ponad 90 latach duńskie klocki nadal znakomicie się sprzedają, a dzieci i dorośli z całego świata spędzają długie godziny na konstruowaniu budynków, pojazdów i miast. Według portalu TheToyZone klocki LEGO są jedną z 5 najczęściej wyszukiwanych zabawek na świecie, a największą popularnością cieszą się w takich krajach jak Słowenia i Liechtenstein. W kategorii zawężonej do najpopularniejszych zabawek konstrukcyjnych, klocki LEGO zwyciężają w 57 krajach, a szczególnie w Ameryce Środkowej, Afryce Południowej oraz Azji Środkowej.

Lalka Barbie triumfuje w 32 krajach

Lalkę Barbie wyprodukowało w 1958 roku amerykańskie przedsiębiorstwo Mattel, założone przez Harolda Matsona i Elliota Handlera. Z czasem Barbie zyskała członków rodziny, a także dom, samochód i ogromną ilość różnorodnych strojów. Dziś oprócz standardowych wersji Barbie dostępne są również wzory promujące tolerancję oraz przedstawiające wizerunki znanych kobiet. Amerykańska lalka jest najpopularniejszą zabawką w 32 krajach, przy czym największym zainteresowaniem cieszy się w Ameryce Południowej, Afryce i Azji Środkowej.

Monopoly nadal fascynuje

Monopoly to kultowa gra planszowa opatentowana w 1935 roku, która polega na obrocie nieruchomościami. Uczestnicy kupują budynki (domy i hotele) w wyznaczonych na planszy miastach, a następnie bogacą się, pobierając czynsz od innych uczestników.

Pomysłodawczynią tej niezwykle popularnej planszówki była amerykańska wynalazczyni i poetka, Elizabeth Magie Phillips jednak wówczas gra nosiła nazwę The Landlord’s Game. Monopoly jest znane na całym świecie, przy czym najbardziej popularne jest w takich krajach jak Bahamy, Belize, Lesotho, Zimbabwe, Malawi, Fidżi, Turcja i Mołdawia.

Ciastolina (Play-Doh) - popularna w Europie i nie tylko

Plastyczna masa z mąki, wody i soli to prawdopodobnie jedna z najbardziej kreatywnych zabawek w dziecięcym pokoju. Z ciastoliny można ulepić niemal wszystko (ludziki, zwierzęta, fantastyczne postaci, jedzenie), przy czym już samo ugniatanie masy jest przyjemne i działa odprężająco. Jednak lepienie figurek z ciastoliny być może nie byłoby tak fascynujące, gdyby nie zestawy Play-Doh, które zawierają różnorodne akcesoria i wyciskarkę do masy.

Obecnie właścicielem marki jest firma Hasbro, natomiast autorami wynalazku byli Noah i Joseph McVicker (lata 50 XX wieku). Zestawy Play-Doh są popularne szczególnie w takich krajach jak Litwa, Białoruś, Ukraina, Kazachstan i Panama.

L.O.L. Surprise! - najpopularniejsza zabawka w Polsce

Laleczki L.O.L. Surprise! to marka należąca do MGA Entertainment, amerykańskiej firmy produkującej zabawki oraz inne akcesoria dla dzieci. Zabawka weszła na rynek w grudniu 2016 roku i szybko podbiła serca dzieci w różnych zakątkach świata. Fenomen L.O.L. Surprise! w dużej mierze wynika z aury tajemniczości - maluch otrzymuje zagadkową kulę, którą musi rozłożyć na części pierwsze, żeby dostać się do ukrytej wewnątrz lalki.

W ofercie znajduje się kilkadziesiąt różnych zabawek, więc trochę czasu upłynie, zanim dziecko zbierze całą kolekcję. Według portalu TheToyZone laleczki L.O.L. Surprise! były najbardziej rozchwytywane w Europie Środkowej, tj. w Polsce, Słowacji i Czechach.

Ludo (Chińczyk) - indyjska gra rozchwytywana w Afryce

Ludo (czyli Chińczyk) to bardzo znana gra planszowa przeznaczona dla co najmniej dwóch uczestników. Gra cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i dorosłych, ponieważ pomimo prostych zasad rozgrywka budzi wiele emocji. Zabawa polega na wyścigu - wygrywa ta osoba, która jako pierwsza przeprowadzi wszystkie swoje pionki przez całą planszę i wprowadzi je do "domku".

Koncepcja tej niezwykle popularnej gry (zwanej wówczas Pachisi) narodziła się dawno, bo w VI wieku naszej ery w Indiach. Mimo to planszówka nadal bije rekordy popularności w wielu krajach, a szczególnie w Nigrze, Senegalu, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Kamerunie, Somalii, Indiach, Nepalu, Pakistanie, Bangladeszu czy Afganistanie.

Lalki Bratz popularne w Ameryce Południowej i Europie

Laleczki Bratz to odnosząca największe sukcesy linia zabawek, jaką wyprodukowała firma MGA Entertainment. Marka zadebiutowała w 2001 roku, przy czym na początku zainteresowanie nie było duże ze względu na silną konkurencję - w tamtym czasie dzieci wolały Barbie. Z czasem laleczki w modnych strojach i z ciekawymi akcesoriami zawojowały rynek, choć marka kilka razy przerywała, a następnie wznawiała produkcję. Obecnie lalki Bratz wciąż budzą duże zainteresowanie na całym świecie, a szczególnie w takich krajach jak Gwatemala, Salwador, Honduras, Czarnogóra, Bośnia i Herzegowina, Serbia i Jordania.

Jojo (Yo-Yo) nadal w czołówce najpopularniejszych zabawek

Jojo to bardzo stara zabawka (znana już w czasach starożytnych), najprawdopodobniej pochodzenia chińskiego. W odróżnieniu od wielu innych współczesnych zabawek jojo ma bardzo prostą formę - to sznurek zakończony ciężarkiem, który pod wpływem przyłożonej siły rozwija się, a następnie wraca do poprzedniej pozycji.

Mimo swej prostoty zabawka nie odeszła w zapomnienie, a wręcz przeciwnie - miłośnicy jojo tworzą bardzo rozbudowaną społeczność oraz biorą udział w międzynarodowych i krajowych mistrzostwach yoyoingu. Zabawka jest najbardziej popularna w takich krajach jak Wietnam, Laos, Islandia, Palestyna i Kolumbia.

Kostka Rubika popularna w krajach egzotycznych

Kostka Rubika została wynaleziona w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika, natomiast opatentowano ją dwa lata później w Japonii. Zasady zabawy nie są skomplikowane. Kostka składa się z sześciu ruchomych ścian, z których każda zbudowana jest z dziewięciu kwadratów w takich samych kolorach. Po przekręceniu ścianek kolory mieszają się, a zadaniem użytkownika jest przywrócenie kostki do stanu wyjściowego, w którym każda ścianka składa się z kwadratów w tym samym kolorze. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, dzięki czemu zabawka nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie w takich krajach jak Tanzania, Etiopia, Bahrajn, Brunei oraz Papua Nowa Gwinea.

Gry i zabawki popularne w innych krajach

Z analizy przeprowadzonej przez portal TheToyZone wynika, że aż cztery na pięć najczęściej wyszukiwanych zabawek na świecie to gry na konsole. Jednak dzieci i dorośli nadal sięgają po tradycyjne gry - dużą popularnością cieszą się:

  • Scrabble (Francja, Demokratyczna Republika Konga),
  • Jenga (Peru, Ekwador, Armenia) oraz
  • gra karciana Uno (Gruzja, Ghana).

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się również komputerowa gra symulacyjna The Game of Life, którą najczęściej wyszukiwano w takich krajach jak Dominikana, Estonia, Maroko, Nigeria, Kuwejt, Irak i Bułgaria. W Stanach Zjednoczonych najpopularniejsza jest amerykańska zabawka konstrukcyjna Lincoln Logs, z kolei w Kanadzie pierwsze miejsce zajmują lalki American Girl Doll. Mieszkańcy Skandynawii, Włoch, Szwajcarii, Grecji i Cypru najczęściej interesują się zabawkami konstrukcyjnymi, takimi jak Duplo, Geomag oraz Playmobil.