Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Jak czyścić zabawki drewniane?

zabawki do czyszczenia

Czy drewniane zabawki wymagają czyszczenia?

Na to pytanie może być tylko jedna odpowiedź: TAK. Dlaczego? Pierwszy powód jest dobrze znany każdemu rodzicowi. Otóż małe dzieci uwielbiają wkładać zabawki (i inne, niekoniecznie jadalne rzeczy) do buzi, ponieważ w ten sposób poznają otaczający je świat. Niemowlęta robią to też po to, żeby złagodzić świąd dziąseł podczas wyrzynania mleczaków. Niestety wraz z zabawką do dziecięcej buzi trafia cały przegląd zanieczyszczeń: kurz, piasek, drobiny ziemi, sierść kota lub psa. Czyszczenie zabawek jest zatem konieczne, aby uchronić dziecko przed bakteriami, jajami pasożytów oraz innymi niewidzialnymi wrogami, które mogą mu zaszkodzić.

Oczywiście dzieci z czasem wyrastają z gryzienia wszystkiego, co popadnie. Jednak nie oznacza to, że można zrezygnować z dbania o zabawki, wręcz przeciwnie. Regularne czyszczenie i pielęgnacja sprawią, że drewniane akcesoria zachowają estetyczny wygląd na długie lata, a być może zapewnią dobrą zabawę następnym dzieciom w rodzinie. Trzeba bowiem pamiętać, że drewno - choć bardzo trwałe i ponadczasowe - wymaga odpowiedniej troski. Dotyczy to zarówno drewnianych mebli czy podłóg, jak i zabawek w pokoju dziecka.

Pierwsza zasada - nie moczyć!

Drewnianych zabawek nie wolno kąpać w misce z wodą ani myć pod kranem. Nie ma przy tym znaczenia, czy zabawka jest pomalowana farbami, czy jedynie zaimpregnowana olejem lub innym środkiem do drewna. Moczenie może sprawić, że drewno najpierw napęcznieje, a po wyschnięciu popęka lub ulegnie zdeformowaniu. W dodatku jeżeli w zabawce znajdują się zakamarki, wówczas może zalegać w nich wilgoć, co doprowadzi do rozwoju bakterii i grzybów. Poza tym przez nadmiar wody drewno stanie się szorstkie, a farba wyblaknie, przez co zabawka będzie wymagać renowacji.

Jak czyścić zabawki drewniane?

Wbrew pozorom czyszczenie drewnianych zabawek nie jest skomplikowane. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj zasada: mniej znaczy więcej. Zamiast moczyć zabawkę w wodzie, wystarczy przetrzeć ją lekko wilgotną, dobrze odciśniętą ściereczką. Do mycia najlepiej użyć ciepłej wody i naturalnego mydła przeznaczonego do drewnianych blatów kuchennych. Zamiast specjalistycznego detergentu można również użyć łatwo dostępnego szarego mydła. Po usunięciu kurzu i zabrudzeń wystarczy wytrzeć zabawkę ręcznikiem papierowym i pozostawić do samoczynnego wyschnięcia (zabawki można rozłożyć na papierowych ręcznikach). Przyspieszanie wysychania (np. na kaloryferze, na słońcu lub za pomocą suszarki) może doprowadzić do zdeformowania lub popękania drewna.

Jak dezynfekować zabawki drewniane?

Drewniane zabawki (tak jak każde inne) należy co jakiś czas zdezynfekować, aby pozbyć się bakterii zalegających w zakamarkach. Dezynfekcję należy przeprowadzać częściej, jeśli dziecko ma w zwyczaju wkładać zabawkę do buzi. Przed zastosowaniem środka warto zrobić próbę na jednej niewielkiej zabawce, by upewnić się, że preparat nie uszkodzi struktury drewna ani nie doprowadzi do zmiany koloru.

Czego użyć do zdezynfekowania drewnianych zabawek? Można wypróbować:

  • naturalny spray dezynfekujący do zabawek,
  • sok z cytryny (uwaga, może odbarwić drewno),
  • roztwór z sody oczyszczonej i ciepłej wody,
  • roztworu wody i octu spirytusowego (w proporcji 4:1).

Po zdezynfekowaniu należy odstawić zabawkę do wyschnięcia. W przypadku octu trzeba odczekać do całkowitego odparowania zapachu. Warto również pamiętać, że roztwór octowy może uszkodzić plastikowe i metalowe elementy zabawek.

Czym impregnować drewniane zabawki?

Drewniane zabawki wymagają systematycznej impregnacji po każdym czyszczeniu. Zaniechanie tej czynności może sprawić, że drewno szybko się zestarzeje, zmieni kolor lub straci gładką fakturę. Co więcej, odpowiedni środek zabezpieczy drewniane zabawki przed wnikaniem wilgoci i zabrudzeń, dzięki czemu będą dłużej wyglądały jak nowe. Do konserwacji zabawek można użyć preparatu o właściwościach antybakteryjnych i grzybobójczych, aby zapewnić dziecku jeszcze lepszą ochronę przed infekcjami. Należy przedtem upewnić się, że środek jest bezpieczny dla ludzi i nie zaszkodzi drewnu.

Do impregnacji drewnianych zabawek najlepiej użyć naturalnych preparatów:

  • wosku pszczelego,
  • oleju (np. lnianego, kokosowego),
  • oliwy z oliwek.

Wybrany środek do impregnacji należy nałożyć na ściereczkę, a następnie wetrzeć w zabawkę. Czynność tę można powtórzyć kilkakrotnie, dopóki drewno nie przestanie chłonąć preparatu. Można również nałożyć większą ilość impregnatu, a następnie odczekać kilka godzin. Na koniec wystarczy zebrać nadmiar środka za pomocą ręcznika papierowego i pozostawić do wyschnięcia.

Czyszczenie drewnianych zabawek - o czym pamiętać?

Niestety czasami czyszczenie zabawek to zbędny wysiłek. Zabawki pokryte pleśnią najlepiej od razu wyrzucić, ponieważ kontakt z grzybami naraża dziecko na infekcje dróg oddechowych, a nawet na rozwój astmy. Poza tym zabawki uszkodzone, z drzazgami i ostrymi krawędziami, mogą zranić delikatną skórę dziecka, dlatego ich również trzeba się pozbyć. Jeżeli po ostatnim czyszczeniu zabawka stała się szorstka, można spróbować ją uratować. Najpierw trzeba wyszlifować drewno drobnym papierem ściernym, następnie odpylić powierzchnię i przetrzeć wilgotną ściereczką, a na koniec pomalować zabawkę lub pokryć impregnatem. W razie konieczności szlifowanie można powtórzyć.