Koszyk

0 produktów na kwotę 0,00 zł

Drewniane zabawki rozwijające umiejętności motoryczne dzieci

drewniane zabawki dla niemowlaka

Sortowniki ćwiczą logiczne myślenie i motorykę małą

Sortownik z klockami to doskonała zabawka dla dzieci od pierwszego roku życia. Duże elementy nie stwarzają ryzyka połknięcia, natomiast dzięki prostej zasadzie działania nie ma obawy o przebodźcowanie malucha. Zabawa polega na przepchnięciu elementu przez odpowiedni otwór w pudełku. W ten sposób dziecko poznaje kształty i przy okazji wykonuje czynności manipulacyjne, dzięki którym rozwija sprawność dłoni (czyli motorykę małą). Sortownik uczy również logicznego myślenia, ponieważ maluch musi najpierw dopasować odpowiedni kształt, a następnie samodzielnie wyjąć klocki z wnętrza pudełka. 

Przybijanki, które ułatwiają kontrolowanie napięcia mięśniowego

Rozwijanie motoryki u małego dziecka ułatwi również drewniana przybijanka. W tym przypadku zabawa wymaga od malucha wbicia piłeczki do otworu w pudełku za pomocą małego młotka. Tym prostym sposobem dziecko uczy się manipulowania narzędziami oraz przykładania odpowiedniej siły do danej czynności. Dzięki przybijance rodzic może również zaobserwować, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Jeżeli maluch nie potrafi utrzymać młotka, nie może wbić piłeczki lub robi to ze zbyt dużą siłą, wówczas może to wskazywać na problemy z dystrybucją napięcia mięśniowego. 

Wieża do ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej

Drewniana układanka edukacyjna Wieża służy do układania pionowej konstrukcji z kolorowych nakładek o różnej wielkości. Żeby zabawa nie była zbyt prosta, maluch musi celować otworem nakładki w długą wypustkę, która wychodzi z podstawy zabawki. To doskonała zabawka dla dzieci od pierwszego roku życia, ponieważ tym prostym sposobem maluch ćwiczy odruchy ręka-oko, a przy okazji uczy się rozróżniać wielkości i kolory. 

Żyrafa na kółkach z przeplatanką rozwija motorykę małą i dużą

Kolejną dobrą propozycją dla dzieci od 12 miesiąca życia jest drewniana żyrafa na kółkach z przeplatanką. Z tą zabawką malucha czeka podwójna zabawa! Najpierw dziecko musi popisać się zwinnością drobnych paluszków, żeby przeciągnąć klocki wzdłuż spiralnego toru biegnącego wokół żyrafiej szyi. Kiedy wszystkie klocki będą już na swoim miejscu (choć nie jest to konieczne), maluch może jeździć zwierzątkiem po całym pokoju. W ten sprytny prosty sposób zabawka rozwija motorykę małą i jednocześnie zachęca dziecko do ruchu. 

Drewniany wózek z klockami zachęca do aktywności fizycznej

Drewniany wózek z klockami to prosta zabawka, która w naturalny sposób skłoni dziecko do większej aktywności fizycznej. Maluch może jeździć zabawką po całym domu, zbierając po drodze kolorowe klocki, zabawki i inne "skarby". Chodzenie, popychanie wózka, wkładanie i wykładanie zebranych elementów - wbrew pozorom nawet takie proste czynności usprawniają dziecięce ciało. Na koniec maluch może ułożyć budowlę z klocków, co z kolei sprzyja rozwijaniu motoryki małej.

Drewniany chodzik edukacyjny - sprawność od pierwszego kroku

Jedną z elementarnych umiejętności motorycznych jest chodzenie. Niestety stawianie pierwszych kroków nie zawsze idzie "jak po maśle", dlatego warto sprawić dziecku drewniany chodzik. Stabilna podpora zapewni maluchowi większe poczucie bezpieczeństwa, natomiast solidne kółka sprawią, że wędrówki po podłodze nie będą dla dziecka zbyt dużym wysiłkiem. Chodzik może być również wyposażony w dodatkowe elementy, dzięki którym maluch może ćwiczyć również zręczność dłoni i koordynację ręka-oko.

Konik na biegunach dla równowagi i mocniejszych mięśni

Jak zachęcić dziecko do ruchu? Nic nie nadaje się do tego lepiej niż konik na biegunach – każdy maluch lubi rytmiczne bujanie, zwłaszcza gdy można przy tym udawać galopującego po prerii kowboja. Bujaki w kształcie koników były popularne już kilkadziesiąt lat temu i nic się w tej kwestii nie zmieniło. Dziś wiadomo natomiast, że bujanie nie tylko sprawia dziecku prawdziwą radość, ale dodatkowo korzystnie wpływa na rozwój malucha. Podczas samodzielnego bujania dziecko wzmacnia mięśnie i pracuje nad koordynacją ruchową, a przy okazji uczy się zachowania prawidłowej postawy ciała i równowagi.

Drewniana kolejka rozwija sprawność manualną i wyobraźnię

Drewniana kolejka z elektryczną lokomotywą zapewni dziecku świetną zabawę na długie godziny. Kolejką uwielbiają się bawić także dorośli (choć nie zawsze się do tego przyznają), dzięki czemu taka zabawka to świetny pomysł na rodzinną rozrywkę w deszczowe popołudnie. Co ważne, kolejka poprawia sprawność manualną, ponieważ w trakcie zabawy dziecko wykonuje różne precyzyjne czynności, np. buduje tory, dokłada kolejne elementy (mosty, wiadukty, budynki), bawi się figurkami i pojazdami. To także wspaniały sposób na wspieranie dziecięcej kreatywności i wyobraźni, ponieważ maluch może tworzyć różne scenariusze zabawy i rozwiązywać nagłe problemy (np. naprawić wykolejony pociąg).

Warsztat stolarski - sprawne ręce dzięki nauce "dorosłych" umiejętności

Nie każdy dorosły lubi majsterkować, ale dzieci wprost uwielbiają posługiwać się różnymi narzędziami, naśladując przy tym swoich rodziców czy dziadków. Mini warsztat stolarski składający się z blatu roboczego, zamykanej szafki oraz przeróżnych akcesoriów to doskonała zabawka, dzięki której dziecko może rozwijać kreatywność i jednocześnie doskonalić umiejętności motoryczne. Maluch może wbijać gwoździe, mierzyć i ciąć deski, wkręcać śrubki i wykonywać wiele innych precyzyjnych czynności. W zasadzie każda chwila zabawy przy blacie roboczym to doskonałe ćwiczenie na sprawność rąk i przy okazji świetna okazja do nabycia "dorosłych" umiejętności.

Stół do gier 4 w 1 zapewnia aktywność ruchową przy brzydkiej pogodzie

W rozwijaniu sprawności ruchowej pomagają również zajęcia sportowe, np. bieganie z piłką czy jazda na rowerze. Ale co zrobić, gdy pogoda za oknem nie sprzyja do aktywności na świeżym powietrzu? W tej sytuacji przyda się stół do gier 4 w 1, przy którym można rozegrać mecz piłki nożnej, turniej bilardu czy partyjkę cymbergaja lub tenisa stołowego. Każda gra zapewni dziecku świetną rozrywkę w towarzystwie innych dzieci lub dorosłych. W trakcie rozgrywki angażowane są różne części ciała (dłonie, ręce, nogi), co sprzyja wzmocnieniu mięśni i rozwijaniu ogólnej sprawności fizycznej. Jednocześnie maluch ćwiczy koordynację wzrokowo - ruchową, precyzję ruchów oraz koncentrację.

Drewniana kuchnia - większa sprawność dzięki gotowaniu

Dla małych dzieci kuchnia to fascynujące miejsce. Bulgocząca w garnku zupa przywodzi na myśl eliksiry warzone przez czarnoksiężnika, a zapach pieczonych ciasteczek kojarzy się z magicznym świątecznym czasem. Nic więc dziwnego, że w pokojach dziecięcych często stoją zabawkowe kuchenki, w których maluch może przyrządzać takie potrawy, jakie tylko przyjdą mu do głowy. Co ważne, podczas wykonywania precyzyjnych czynności (mieszania w garnkach, lepienia ciast, zmywania talerzy, kręcenia pokrętłami od kuchenki) dziecko nieświadomie usprawnia motorykę małą. Im więcej dodatkowego wyposażenia, tym lepiej - duża drewniana kuchnia z mikrofalówką, lodówką i zamykanymi szafkami z pewnością zachęci dziecko do jeszcze większej aktywności ruchowej.